Elektrownie słoneczne to druga po energetyce wiatrowej metoda pozyskiwania odnawialnej energii. Stanowi ona obecnie około 30-35% światowej mocy odnawialnych źródeł energii. Elektrownie słoneczne są opłacalne na wszystkich szerokościach geograficznych. Obecnie o rynek produkcji paneli walczą największe potęgi gospodarcze, a USA nałożyła cła na produkty wytwarzane w Chinach.

Jeżeli chodzi o wymiar lokalny, to następne lata na pewno będą kontynuacją boomu na farmy fotowoltaiczne, zwłaszcza w Polsce, gdzie ciągle blokuje się energetykę wiatrową. Przy obecnym stanie prawnym, budowa elektrowni wiatrowej w Polsce to droga przez mękę. Elektrownie słoneczne powstają jak grzyby po deszczu. Na etapie eksploatacji natomiast, awaria małego siłownika unieruchamia cały wiatrak, podczas gdy na farmie słonecznej, wyłączony z eksploatacji zostaje tylko jej fragment, który uległ awarii. Szkodowość farm PV jest na tyle mała, że ubezpieczyciele obniżyli ostatnio stawki ubezpieczeń, z 5000 zł za 1MW do niecałych 2000zł. Dodam że ubezpieczenia te obejmują odszkodowanie za utracone zyski w czasie przestoju.

Inwestycje w farmy słoneczne często są mylone z systemem Prosument, szeroko kojarzonym z energetyką słoneczną. Warunki tego systemu zmieniły się od kwietnia 2022 roku na mniej korzystne i chwilowo odbiło się to na reputacji farm słonecznych, przez brak wiedzy. Dla tych drugich warunki funkcjonowania się nie zmieniły a dodatkowo są one pozbawione pewnej wady instalacji prosumenckich. Prawo nakłada na zakłady energetyczne obowiązek przyłączenia wszystkich tego typu instalacji do sieci, dlatego może wystąpić nadpodaż produkowanej przez nie energii na danym obszarze. Poszczególne instalacje nie będą mogły wówczas wpuścić do sieci całej produkowanej energii. W przypadku farm przemysłowych, energia jest dostarczana bezpośrednio do sieci średniego napięcia, gdzie nie wszystkie instalacje dostają warunki przyłączenia, właśnie po to, aby tego typu ryzyko minimalizować.. Ponadto, w przypadku nadwyżek energii w sieci, Odnawialne Źródła Energii mają pierwszeństwo i w pierwszej kolejności wygaszane są konwencjonalne elektrownie, ładowane magazyny energii (obecnie głównie Elektrownie Szczytowo Pompowe), energia sprzedawana jest za granicę, podczas gdy farmy wiatrowe i słoneczne produkują z pełną mocą. Taka sytuacja miała miejsce np. podczas lockdownu spowodowanego przez pandemię Covid 19. Brak czynnika ludzkiego w tego rodzaju biznesie sprawił że zarabiał on podczas gdy wiele firm musiało zawiesić działalność. Tym zresztą był spowodowany spadek zapotrzebowania na energię.

Farmy fotowoltaiczne to także ochrona środowiska. Niestety aby zatrzymać zmiany klimatyczne i uratować życie na planecie, musimy zatrzymać emisję gazów cieplarnianych do zera w ciągu kilkunastu lat. Nie wystarczy jej zredukować. Emisję CO2 pochodzącego ze spalania paliw kopalnych musimy zatrzymać całkowicie. 1MW farmy PV zapobiega emisji aż 909 ton CO2 rocznie. Przy spalaniu węgla powstają również inne szkodliwe, rakotwórcze a wręcz radioaktywne substancje, głównie siarczany, azotany i pyły.

Farmy PV oprócz redukcji emisji wpływają także na wzbogacenie bioróżnorodności i ochrony gatunków. Stawia się je zwykle na słabej jakości gruntach rolnych intensywnie opryskiwanych chemicznie aby dawały plony. Teren farmy staje się alternatywnym miejscem lęgowym dla ptaków, atrakcyjnym dla owadów zapylających, bogatą bazą pokarmową w postaci bezkręgowców, przyjaznym dla płazów i gadów. Poprawia się tez retencjonowanie wód opadowych i chroni przed pustynnieniem.

Jestem przekonany, że zarówno w wymiarze lokalnym jak i globalnym, warto pomnażać majątek przez budowę elektrowni słonecznych.

Jak zostać właścicielem własnej elektrowni słonecznej?

W Pracowni Finansowej od 2024 oferujemy nową-starą usługę, którą nazwaliśmy „sprzedaż gotowych OZE”. Szukamy inwestorów chętnych na zakup całego projektu elektrowni wiatrowych lub słonecznych.

Główne powody dla których warto wybrać posiadanie całej farmy fotowoltaincznej:

  • niezależność od sytuacji na niestabilnych rynkach finansowych
  • wysokie stopy zwrotu, przy zachowaniu bezpieczeństwa
  • brak konieczności „obsługi” inwestycji przez inwestora
  • biznes jest w pełni zautomatyzowany
  • za przygotowanie i budowę elektrowni odpowiada deweloper z najdłuższym stażem w Polsce
  • biznes zarządzany jest przez doświadczonych profesjonalistów

Sprzedaż gotowych OZE